tel./fax: +48 (22) 401 18 92| ul. Starzyńskiego 10, 03-456 Warszawa | Pn. - Pt. :9:00-21:00; Sb. :10:00-15:00; Nd. :10:00-14:00

Badania laboratoryjne

 

BADANIA KRWI

W celu uzyskania prawidłowych wyników przed pobraniem krwi u psów i kotów wymagana jest 8 godzinna głodówka (czasem 24h). W przypadku małych ssaków nie jest to wymagane. Dostęp do wody nie powinien być ograniczany. W tygodniu badania krwi wykonujemy do godziny 20, w soboty do godziny 14, a w niedzielę do godziny 13.

 

BADANIA MOCZU

W celu uzyskania jak najdokładniejszych wyników mocz powinien być dostarczony do lecznicy w przeciągu 4 godzin od pobrania. U kotów mocz można pobrać na czystą wyparzoną wrzątkiem kuwetę bądź na specjalny żwirek dostępny w lecznicy. Jeżeli czas dostarczenia moczu ulega wydłużeniu najlepiej przechować go w lodówce.

 

BADANIE KAŁU

Badania kału ze względu na okresowe wydalanie pasożytów najlepiej wykonać z zebranych próbek z 5 kolejnych dni. Próbki powinny być przechowywane w lodówce. W przypadku niektórych pasożytów wymagane jest pobranie wymazu bezpośrednio z odbytu i oglądanie preparatu na świeżo.

 

BADANIA MIKROBIOLOGICZNE

Wymazy w kierunku bakterii tlenowych i beztlenowych, grzybów. W zależności od miejsca pobrania wymagane przygotowanie zwierzęcia po konsultacji z lekarzem weterynarii. Czas oczekiwania na wyniki w zależności od badania od 5 dni do 2-4 tygodni.

 

BADANIA CYTOLOGICZNE

Badanie to pozwala na mikroskopową ocenę komórek. Pobranie materiału wykonuje się m.in. biopsją aspiracyjną cienkoigłową (BAC), preparaty odciskowe, badanie wydzielin i płynów z jam ciała. Przygotowanie zwierzęcia do badania po konsultacji z lekarzem weterynarii.

 

BADANIE HISTOPATOLOGICZNE

Badanie odbywa się w znieczuleniu, polega na pobraniu wycinka materiału od pacjenta w celu oceny charakteru procesu chorobowego. Badanie histopatologiczne materiału tkankowego ma duże znaczenie w rozpoznawaniu chorób nowotworowych, wielu schorzeń zapalnych i zwyrodnieniowych. Przygotowanie zwierzęcia do badania po konsultacji z lekarzem weterynarii.