tel./fax: +48 (22) 401 18 92| ul. Starzyńskiego 10, 03-456 Warszawa | Pn. - Pt. :9:00-21:00; Sb. :10:00-15:00; Nd. :10:00-14:00

Chirurgia i ortopedia


Na bezpieczeństwo zwierzęcia podczas zabiegów operacyjnych i późniejsze rokowania ma wpływ szereg czynników:

KWALIFIKACJA PACJENTA DO ZABIEGU

Podstawą sukcesu w leczeniu operacyjnym jest prawidłowo postawione rozpoznanie i dobór odpowiednich metod postępowania. Przed planowanym zabiegiem operacyjnym rutynowo wykonywane jest badanie kliniczne oraz badania laboratoryjne krwi, czasem lekarz może zlecić RTG, EKG lub inne dodatkowe badania. Taki bilans zdrowia pozwala na zakwalifikowanie pacjenta do zabiegu i odpowiedni dobór sposobu znieczulenia, czasem jednak może mieć wpływ na odroczenie zabiegu bądź rezygnację z niego. Jedynie sytuacje nagłe, ratujące życie usprawiedliwiają odstąpienie od wcześniejszych badań.

 

PRZYGOTOWANIE PACEJNTA DO ZABIEGU

Przed zabiegiem konieczna jest głodówka trwająca standardowo 6 godzin w przypadku kotów, 8-12 godzin w przypadku psów. Nie ograniczamy dostępu do wody. Zalecenia te mogą się różnić w zależności od rodzaju zabiegu, rasy i wielkości zwierzęcia oraz jego wieku. Głodówki nie zaleca się przed znieczuleniem małych ssaków.

 

ANESTEZJOLOGIA

Znieczuleniem pacjenta podczas zabiegu powinien zajmować się anestezjolog, nie można bowiem zajmować się wszystkim, chirurg musi skupić się na przeprowadzanym zabiegu, a anestezjolog na znieczuleniu. Lekarz specjalizujący się w anestezjologii dobiera rodzaj znieczulenia do pacjenta i wykonywanego zabiegu zgodnie z najnowszą wiedzą i możliwościami technicznymi. Więcej w zakładce usługi – anestezjologia.

 

OPIEKA POOPERACYJNA

W czasie wybudzania po znieczuleniu także istotny jest nadzór nad zwierzęciem, zapewnienie mu odpowiedniej temperatury i zwiększonej podaży tlenu ,w razie potrzeby kroplówki i leków przeciwbólowych. W naszej lecznicy zwierzęta pozostają pod opieką anestezjologa aż do całkowitego wybudzenia. Nigdy nie oddajemy zwierząt nieprzytomnych.

 

DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE I UMIEJĘTNOŚCI

Pomimo wyposażenia lecznicy we wszelkie zdobycze nowoczesnej techniki medycznej i najlepsze środki, nic nie zastąpi umiejętności, wiedzy i doświadczenia lekarzy. W naszej lecznicy mamy profesjonalistów w zakresie chirurgii i anestezjologii. Zapraszam do zakładki nasz zespół.

Na koniec jeszcze jedna uwaga.

Jak wiemy z życia, czasem najbardziej dopracowane, przygotowane plany potrafią się nagle skomplikować. Żywy organizm to nie urządzenie techniczne, nie wszystko da się przewidzieć, ale dzięki zachowaniu procedur można ryzyko ograniczyć do minimum. Nie wszystkie lecznice dysponują aparatami do znieczulenia wziewnego, sprzętem do monitoringu nieprzytomnego pacjenta, nie wszędzie też obecność anestezjologa jest traktowana jako standard. Nie należy zatem pytać jedynie o cenę zabiegu, ale o to, co ta cena zawiera. Łatwiej, więc będzie podjąć decyzje czy operować, gdzie i w jakich warunkach.