Ostatnią grupą alergenów są grzyby pleśniowe.
Ostatnią omawianą, choć tak naprawdę powinny być sprawdzane jako drugie po alergenach pokarmowych. Pleśnie są bardzo silnymi alergenami, mogą wywoływać zauważalne reakcje ze strony spojówek, dróg oddechowych (przewlekły kaszel) ale także ze strony skóry.
Wiedza czy dane zwierzę reaguje na pleśnie jest ważna także z tego powodu, że działają one jak blokady, powodując nieskuteczne odczulanie innych alergenów.
Krótko mówiąc, jeśli grzyby są dodatnie należy odczulić je w pierwszej kolejności. Odczulanie innych alergenów bez odczulenia grzybów nie będzie skuteczne i będą nawroty.
Oczywiście, nie wszyscy na nie reagują.
Większości, hasło grzyby kojarzy się ze starymi murami, zatęchłymi pomieszczeniami, piwnicami etc., nic bardziej mylnego.
W naszych domach, zupełnie zadbanych, pleśnie zwykle są w kuchniach i łazienkach. W domkach letniskowych, altanach, basenach. Jej źródłem może być nie czyszczona klimatyzacja, książki, ale także spleśniałe jedzenie, gnijące owoce.
Są grzyby bytujące w ziemi i na roślinach, zarówno obumarłych jak i żywych. W deskach, wiórach i trocinach. Wbrew pozorom grzyby są wokół nas. Ich zarodniki maja cząsteczki o wiele mniejsze niż pyłek trawy, roznoszą się daleko i swobodnie, osiągając wysokie stężenia w powietrzu.
Te z gleby i roślin nie zarodnikują w miesiącach zimowych, ale to także nie jest pewnik, wszystko zależy od warunków, temperatury zewnętrznej i obecności śniegu.
Te domowe pleśnie czynne są cały rok.
Na koniec jeszcze kilka istotnych zagadnień z półki Inne
Niektóre zwierzęta mogą źle reagować na różne substancje chemiczne, w tym leki, składniki leków, kropli, kremów.
Mogą reagować źle na niektóre środki zabezpieczające przed kleszczami, na leki do uszu, preparaty do ich czyszczenia.
Są tacy pacjenci, którym trzeba sprawdzać antybiotyki, środki do narkozy, szczepionki, ale też inne preparaty. W przypadku reakcji negatywnej skutkiem może być podrażnienie miejscowe, w przypadku kremów, środków do pielęgnacji, ale także brak efektu leczenia.
W przypadku leków przyjętych ogólnie, nasilenie problemu zamiast jego złagodzenia oraz także reakcje ogólnoustrojowe – obrzęk czy wstrząs mogący doprowadzić do śmierci.
Dlatego przyjętą w naszej lecznicy praktyką jest sprawdzanie alergicznych zwierząt, ale także wszystkich innych, jeśli właściciele wyrażą taką wolę na szczepionki przed szczepieniem, na leki do narkozy, nici chirurgiczne, antybiotyki przed planowanym zabiegiem.
lek. wet. Beata Milewska-Ignacak