tel./fax: +48 (22) 401 18 92| ul. Starzyńskiego 10, 03-456 Warszawa | Pn. - Pt. :9:00-21:00; Sb. :10:00-15:00; Nd. :10:00-14:00

Medycyna regeneracyjna


Medycyna regeneracyjna (od. łac. regeneratio = regeneracja) to nowa, dynamicznie rozwijająca się w XXI wieku gałąź medycyny której postęp zawdzięczamy odkryciu wielofunkcyjności komórek macierzystych. W medycynie regeneracyjnej wykorzystuje się również uzyskiwane z krwi pacjenta substancje o działaniu przeciwzapalnym i stymulującym odbudowę tkanek. Daje to możliwość regeneracji zniszczonych tkanek bezpośrednio w organizmie pacjenta.

 

PRP

PRP (Platelet Rich Plasma) czyli tzw. osocze bogatopłytkowe to preparat uzyskiwany z krwi pacjenta. Jest to odpowiednio pobrane i przygotowane osocze pacjenta zawierające wyraźnie zwiększone stężenie płytek krwi uwalniających siedem podstawowych czynników wzrostu odpowiedzialnych za procesy gojenia tkanek. Płytki krwi tzw. trombocyty to jedne z elementów krwi, które biorą udział w procesach krzepnięcia i regeneracji. Zawarte w nich czynniki wzrostu mają decydujące znaczenie w przypadku przebiegu procesów gojenia. W weterynarii PRP wykorzystujemy głównie w leczeniu trudno gojących się ran, opóźnionego zrastania się złamanych kości jak również w terapii zmian zwyrodnieniowych stawów.

 

IRAP

W terapii tej wykorzystywana jest naturalna zdolność regeneracyjna organizmu. Pacjentowi podaje się w chore miejsce specjalnie przygotowany koncentrat własnych białek ochronnych uzyskanych z jego krwi przez zastosowanie opatentowanych technik. Dzięki temu wzrasta stężenie endogennego białka, które hamuje proces zapalny blokując receptory Interleukiny-1. W efekcie uzyskujemy złagodzenie bólu, redukcję stanu zapalnego, zahamowanie procesu niszczenia chrząstek stawowych i ogólną poprawę funkcjonowania stawów.

 

TERAPIA KOMÓRKAMI MACIERZYSTYMI

Komórki te to własne komórki organizmu mające zdolność do nieograniczonej liczby podziałów jak również możliwość przekształcania się w inne typy komórek. Wyróżnia się dwa rodzaje komórek macierzystych tzw. pluripotencjalne wywodzące się z puli komórek zarodka oraz tzw. multipotencjalne obecne w wykształconym organizmie i odtwarzające dane struktury w przeciągu całego życia. Niektóre tkanki organizmu np. krew i nabłonki regenerują się przez całe życie, ale większość odtwarza się z trudnością, np. komórki wątroby czy mózgu – przy rozległych uszkodzeniach organów często niemożliwe jest odzyskanie pełnej funkcjonalności.

Głównym celem terapii komórkami macierzystymi jest odtwarzanie uszkodzonych tkanek za pomocą zastępowania komórek starych i chorych przez komórki młode. Daje to nadzieję na leczenie jednostek chorobowych, których terapia była do tej pory niemożliwa i mało efektywna.

W medycynie weterynaryjnej komórki takie uzyskuje się z tkanki tłuszczowej pacjenta (preparat autologiczny) bądź dawcy tego samego gatunku (preparat allogeniczny). Terapię stosuje się głównie w chorobach narządu ruchu takich jak zwyrodnienia stawów. Jest to jednak dziedzina wciąż rozwijająca się i należy ją traktować jako medycynę doświadczalną.