tel./fax: +48 (22) 401 18 92| ul. Starzyńskiego 10, 03-456 Warszawa | Pn. - Pt. :9:00-21:00; Sb. :10:00-15:00; Nd. :10:00-14:00

Paszporty i czipowanie


Czipowanie to doskonała metoda identyfikacji zwierząt umożliwiająca szybkie ustalenie właściciela zwierzęcia. W chwili jego znalezienia używając specjalnego czytnika, można odczytać numer i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie danych – uzyskać informacje kontaktowe i powiadomić właściciela o odnalezieniu czworonoga. Elektroniczny czip z zakodowanym niepowtarzalnym numerem jest wielkości ziarenka ryżu. Nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Jest on wprowadzany podskórnie z boku szyi lub między łopatkami i może działać nawet kilkadziesiąt lat. Elektroniczne oznakowanie jest również niezbędnym wymogiem, aby podróżować z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej.

Paszport jest dokumentem niezbędnym do przewozu zwierząt domowych (psów, kotów, fretek) na terenie UE. Warunkiem wystawienia paszportu jest wcześniejsze zaczipowanie zwierzęcia. W celu wystawienia paszportu prosimy o wcześniejsze umówienie się z lek. wet. Moniką Żak.

Szczegółowych informacji dotyczących warunków podróżowania z psami, kotami i fretkami pomiędzy państwami, zobowiązany jest udzielać Główny Inspektorat Weterynarii. tel.: +48 22 623 20 88. Dodatkowe informacje, ewentualne wymogi innych krajów Unii Europejskiej oraz krajów spoza Unii dostępne są na stronie www.wetgiw.gov.pl. oraz na stronach Ministerstwa Rolnictwa i Gospodarki Leśnej (strona w języku fińskim, angielskim i szwedzkim).