Nadwrażliwość na najbliższe otoczenie to następny zagadnienie z jakim możemy się spotkać rozpatrując przyczyny alergii. Jej objawami mogą być problemy skórne, ale także problemy z przewlekłym, nawracającym zapaleniem spojówek oraz problemy oddechowe.


Najbliższe otoczenie to nasze mieszkania i domy.


Roztocza kurzu domowego są bardzo silnymi alergenami, jeżeli wystąpi na nie reakcja właściwie nie ma innej drogi jak odczulanie, roztoczy nie sposób pozbyć się z otoczenia choćbyśmy mieli specjalne urządzenia i odkurzali 3*dziennie.


Pierze gęsie i kacze, to głównie poduszki, czasem kołdry – do zastąpienia lub odizolowania od naszego zwierzaka.


Sierść innych zwierząt, tak, tak, pies może być uczulony na kota i odwrotnie, czemu nie? W domu mogą być też inne zwierzęta, króliki, chomiki, świnki morskie, szczury, szynszyle itd.


Wełna owcza – koce można pochować czy pozmieniać, ale w przypadku posiadania wspaniałego dywanu może być rozterka.


Włókna sztuczne, syntetyczne i chemiczne– to już prawdziwe wyzwanie. Niestety, coraz częściej zdarzają się reakcje dodatnie. Sztuczne włókna są w naszym otoczeniu, mogą być w wykładzinach podłogowych, dywanach, posłaniach naszych zwierząt, koce polarowe, dry bedy, zabawki, pokrycia mebli.


Guma i lateks – zabawki, gumowane wykładziny


Plastik, metal – zabawki, miski, kagańce, obroże.


Środki chemiczne używane na co dzień do sprzątania, płyny do podłóg, środki do mebli, proszki do prania, żele wydają się bezpieczniejsze. Środki zapachowe do szaf lub środki przeciwmolowe, głownie w przypadku kotów, które w szafach bywają.


Wszelkie odświeżacze powietrza, kadzidełka, świece zapachowe oraz, oczywiście dym z papierosów.


A może remont, w domu lub na klatce schodowej? pył budowlany, farby, lakiery, wszelka chemia używana podczas remontów.


Może ktoś prowadzi w domu gabinet kosmetyczny i zwierzak też tam bywa, może ktoś ma pasję maluje, składa modele. Może na terenie posesji jest warsztat samochodowy, lakierniczy lub inny, gdzie sporo jest chemii a zwierzak jest tam gościem.


Problemem mogą być także kosmetyki właścicieli – lakiery, dezodoranty, perfumy, balsamy do ciała, kremy do rąk.


Podłoga- zagrożenie może stanowić PCV, linoleum, niektóre panele, lakier na podłodze, wykładziny.


Najczęściej mało kto zdaje sobie sprawę z powszechności występowania chemicznych alergenów w środowisku i powiazania rzeczy wydawałoby się całkowicie odmiennych.


Np.  siarczan niklu, występować może w zamkach, kolczatkach, ale także w żywności z puszek


Lanolina – występuje w maściach, kremach, ale także może być w szamponach, pastach do butów i do mebli.


Kalafonia – występować może w sztucznych włóknach, kosmetykach i pastach do polerowania mebli


Żywica epoksydowa – farby, lakiery, tworzywa sztuczne, panele podłogowe


Parabeny – kosmetyki, ale także krople do nosa, uszu, maści


To tylko kilka przykładów od strony konkretnego środka chemicznego mogącego być potencjalnym alergenem


Spójrzmy z innej strony, na to co może być w …, np.


Kosmetyki psie czy kocie-  lanolina, mieszaniny substancji zapachowych, balsam peruwiański, mieszaniny parabenów, Kathon CG, quaternium, kalafonia, formaldehyd


Leki, maści, krople – lanolina, siarczan neomycyny, mieszaniny kain, mieszaniny chinolin, balsam peruwiański, mieszaniny parabenów, quaternium, tiomersal


Zabawki gumowe – mieszaniny pochodnych węglowych, merkaptobenzotiazol, parafenylenodiamina, mieszanina pochodnych merkaptonowych, mieszanina tiuramów, żywica p-terbutylofenolowo – formaldehydowa.


Jeżeli tyle różnych substancji może być w zabawkach gumowych, to czy wszystkie są takie same? czy guma to tylko guma? czy może być tak, że jedna zabawka gumowa może uczulać a inna nie?


To pytania, na które, przyznam, nie znam odpowiedzi, nie wiem, czy w przypadku problematycznego zwierzaka reagującego na czynniki środowiskowe należy sprawdzić dokładnie wszystko co do jednej rzeczy


Pozostaje jeszcze świat zewnętrzny, poza naszymi domami.


Świat zewnętrzny to beton i asfalt, kurz uliczny i wszystko co może opaść z powietrza lub zostać wylane. To także nawozy i środki ochrony roślin.