KILKA PYTAŃ NA TEMAT BADAŃ PROFILAKTYCZNYCH:

1. Dlaczego badania profilaktyczne u psów I kotów są tak istotne?

Badania pozwalają na kontrolowanie stanu zdrowia zwierzaka, dzięki nim można wykryć pewne choroby na wczesnym etapie i poprzez odpowiednią profilaktykę nie dopuścić do ich rozwoju lub znacznie go opóźnić.
W czasie rozwoju chorób wewnętrznych zwierzęta nie dają właścicielom sygnału, że coś jest „nie w porządku”, zwykle dopiero gdy dochodzi do załamania możliwości kompensacyjnych organizmu, zaczynają gwałtownie narastać niekorzystne objawy, które większość właścicieli skłaniają do szukania pomocy.
W przypadku chorób skóry, alergii, zapaleń i zwyrodnień stawów systematyczny kontakt z lekarzem jest koniecznością.
Stały kontakt z lekarzem pozwoli także na zwrócenie uwagi w przypadku problemów z nadwagą, czy problemów z zachowaniem zwierzaka, jest też okazją do sprawdzenia ważności szczepień, odrobaczania i innych rutynowych czynności.
Osobiście jestem zwolenniczką posiadania jednego lekarza prowadzącego, który zwierzaka zna, nie jest on dla niego anonimowy, zna jego problemy i ew. zagrożenia a w razie potrzeby skieruje do konkretnego specjalisty. Oczywiście jest potrzebne pełne zaufanie i współpraca.
Proszę także zwrócić uwagę na fakt, że zwierzęta starzeją się znacznie szybciej niż ludzie i jeden rok życia naszego psa, czy kota to kilka lat naszych.

2. W jakim wieku zwierzęcia powinno sie rozpocząć badania profilaktyczne i co jaki czas powtarzać?

Szczenięta, kocięta i młode zwierzaki w okresie wzrostu, szczególnie psy dużych ras powinny być na bieżąco kontrolowane aby rozwijały się w sposób właściwy i aby uniknąć chorób wieku rozwojowego.
Zwierzaki zagrożone chorobami z powodu skłonności osobniczych, rasowych czy genetycznych także podlegają kontroli.
Zwierzęta mające problemy kardiologiczne, stomatologiczne, dermatologiczne, problemy ze stawami, postępującą niewydolność narządową, także wymagają stałego kontaktu właściciela z lekarzem prowadzącym.
Wreszcie zwierzaki w wieku seniorskim czyli w zależności od gatunku i wielkości, niektóre już od ukończenia 7 roku życia powinny mieć przeprowadzane okresowe badania aby można było wcześnie wykryć problemy.
Te psy i koty, które nie mają problemów zdrowotnych, przeciętnie powinny być kontrolowane 1 raz w roku. Te, które problemy już mają – częściej. W każdym przypadku tą częstotliwość powinien określać lekarz prowadzący.

3. Jakie badania profilaktyczne maże zalecić lekarz weterynarii w czasie wizyty kontrolnej?

Na ogół jest to badanie krwi, moczu, ewentualnie EKG, RTG lub USG, ale jako, że każdy przypadek jest inny, lekarz może poprosić o wykonanie badań szczegółowych lub specjalistycznych.
Może zalecić badania krwi o różnych profilach (np. wątrobowy czy nerkowy) lub inne specjalistyczne badania krwi i moczu.
Do badań diagnostycznych należy także badanie USG, RTG, EKG, echo serca, badanie okulistyczne, badanie ortopedyczne. Koniecznym może być badanie dermatologiczne, testy alergiczne.
Trudno wymieniać wszystkie możliwości, w dobie szybko rozwijającej się medycyny weterynaryjnej ilości możliwych badań specjalistycznych niewiele ustępują temu co znamy z medycyny ludzkiej.