Jak oduczyć psa gryzienia mebli?

Gryzienie mebli jest częstym problemem, zwykle szczeniaków. Dlaczego to robią? Głównie dla zabawy, z nudów lub z powodu lęku separacyjnego. Gryzienie leży w naturze psa. To właśnie gryząc pies bawi się i uczy. Pies nerwowy gryzie dla poprawienia nastroju, pies wesoły gryzie dla zabawy. Co robić?

Szczeniak nie powinien zostawać zbyt długo sam. Nie masz czasu, nie bierz psa. Należy tak zaplanować dzień, żeby się nie nudził, dużo ruchu, wówczas będzie wypoczywał a nie kombinował. Koniecznie trzeba pamiętad o wymaganiach rasy, psy gończe, myśliwskie i z dużym temperamentem muszą zaspokoić swoje potrzeby, jeśli im tego nie umożliwimy wyładują się na czymś innym np. meblach.

Trzeba zapewnić zabawki do gryzienia i żucia, dobre są kongi lub zabawki, do których wkłada się przysmaki i pies zajęty jest ich wyjmowaniem. Zabawki psu, tak jak dziecku potrafią się znudzić, więc, nie wszystkie dostępne tylko chowamy i co jakiś czas zmiana.

Oczywiście najważniejsze jest wychowywanie, czyli nagradzanie za dobre uczynki, w tym wypadku za niepożarcie mebla.

Jeśli to zawiedzie są jeszcze preparaty odstraszające w sprayach, są paski i taśmy, które można naklejać na meble, maja obrzydliwy smak, przez co są skuteczne, ale kontakt z nimi może wywołać reakcje alergiczne u nadwrażliwych osób i psów.

Ostatecznie pozostaje kupienie klatki dla psa, w której będzie przebywał podczas nieobecności właściciela. Klatka musi być na tyle obszerna by pies swobodnie się poruszał. W środku musi znaleźć się posłanie miski z jedzeniem i piciem oraz zabawka. Bardzo często psy bez problemu akceptują klatkę, daje im ona poczucie bezpieczeostwa.

Proszę pamiętać, że w żadnym razie nie należy psa karać za sam fakt gryzienia, należy jedynie skierować jego uwagę w inną stronę.

Jeśli problem dotyczy psa dorosłego mającego lek separacyjny konieczna może okazać się pomoc behawiorysty i/lub lekarza weterynarii.