Jak go nie zgubić?

Dla posiadaczy psów bardzo istotnym jest możliwość jak największego zabezpieczenia się przed zgubieniem czworonoga. Nawet najbardziej spokojny i ułożony pies może nagle pobiec za tropem lub przestraszony np. wystrzałem zacząd pędzić na oślep. Historia pełna jest takich przypadków, dlatego warto zrobić wiele by zwierzak trafił z powrotem do domu.

1. Identyfikatory przymocowywane do obroży. W sprzedaży popularne są zakręcane, w które wkłada się zapisaną kartkę, te niestety często się odkręcają, poza tym przy kontakcie z wodą mogą stad się nieczytelne. Zdecydowanie lepsze są grawerowane blaszki w różnych wielkościach, kształtach i kolorach. Można je zakupid w większych sklepach zoologicznych, Grawerowane są na poczekaniu. Jest miejsce na imię psa, numer telefonu. Nie zniszczą się.

2. W Internecie można już zakupid urządzenia elektroniczne ułatwiające poszukiwania, są to:

  • Obroże dźwiękowe działające w zakresie ok. 400 m
  • Obroże radiowe z zasięgiem ok.120 m
  • Nadajniki GPS, montowane do obroży
  • Obroże GPS.

3. Wydatek w zależności od opcji od ok. 500, 00 do 2 000, 00 zł, dość spory, ale nie trzeba czekać na sygnały od innych ludzi. Jednak może się zdarzyc, że obroża czy szelki zostaną zgubione lub zdjęte przez innych ludzi. Wówczas pozostaje jedynie czip umieszczony pod skórą. Po odczytaniu implantu (czytniki ma straż miejska i lekarze weterynarii) można znaleźd właściciela w bazie danych. Jest to najsolidniejsze zabezpieczenie pod warunkiem, że osoba, która znajdzie psa zainteresuje się poszukaniem czipa. 

Najlepszym i najpopularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie zarówno podskórnego implantu jak i identyfikatora przy obroży. Urządzenia elektroniczne są na razie mało popularne, chod na pewno przydatne przede wszystkim psom myśliwskim i takim, które przebywają na dużych, wolnych przestrzeniach. Zdaniem autorki elektronika nie jest tylko kosztownym gadżetem, ale zapewnia największe poczucie bezpieczeostwa psu i właścicielowi.