Jest to jedno z tych schorzeń gdzie czas wprowadzenia odpowiedniego leczenia gra kluczowa rolę…

Postanowiłam napisać coś więcej o tej chorobie, ponieważ jej konsekwencje najczęściej prowadzą do trwałej utraty wzroku, co i dla psa i dla właściciela jest tragedią.
Choroba występuje bardzo rzadko, ale czy na pewno rzadko, czy może nie zawsze jest diagnozowana. Jest to jedno z tych schorzeń gdzie czas wprowadzenia odpowiedniego leczenia gra kluczowa rolę.

Istota tego schorzenia jest produkowanie przez organizm przeciwciał przeciwko melanocytom, ( czyli komórkom barwnikowym).W efekcie dochodzi do odbarwień skóry na nosie, wargach, języku, mosznie, połączonych czasem z jej zapaleniem, ale przede wszystkim dochodzi do zapalenia błony naczyniowej oka, w dalszej kolejności może dojść do zapalenia siatkówki, krwotoków w przedniej komorze oka, jaskry i w końcu do ślepoty.

Objawy ze strony wzroku zwykle pojawiają się, jako pierwsze – światłowstręt, zaciskanie powiek, zapalenie spojówek- to widzi właściciel. Ale leczenie standardowe nie przyniesie w tym przypadku efektów. Konieczne jest natychmiastowe podanie sterydów, ogólnie, miejscowo w postaci kropli, iniekcje podspojówkowe tylko takie działania dają szansę uratowania wzroku. Problem w tym, że nie ma żadnych badań pozwalających potwierdzić bądź wykluczyć ta chorobę.Jeżeli zmiany skórne pojawia się w tym samym czasie to sprawa jest oczywista, ale mogą pojawić się znacznie później, kiedy w zasadzie jest już po wszystkim.

Przypadek 1
Chow- chow 7 lat. W kwietniu 2013 zaczęły się problemy z oczami zapalenie błony naczyniowej, jaskra, leczona pod okiem specjalisty, utraciła wzrok.
W lutym 2014 pojawiły się pierwsze charakterystyczne objawy ze strony skóry. Opanowane, ale wzrok utracony na zawsze.

Przypadek 2
Bernardyn 1, 4 lat objawy ze strony oczu pojawiły się 2 tygodnie przed objawami ze strony skóry. Leczony z rozpoznaniem zapalenia spojówek po 3 tygodniach trafił do okulisty. Ponieważ był komplet objawów to rozpoznanie było szybkie, ale za wolne, jeśli chodzi o czas ratowania wzroku.

Wnioski
Jeżeli ktoś ma psa z rasy zagrożonej tym schorzeniem i pojawia się nagłe problemy z oczami to
1. Natychmiast do okulisty
2. Jeżeli zostanie stwierdzone zapalenie błony naczyniowej, najbezpieczniej będzie od razu wdrożyć leczenie sterydami.

Wreszcie lista ras zagrożonych
1. Akita Inu
2. Siberian Husky
3. Samojed
4. Chow-chow
5. Seter irlandzki
6. Jamnik
7. Foksterier
8. Owczarek szetlandzki
9. Bernardyn
10. Owczarek staro angielski
11. Fila brasileiro

Opracowała Beata Milewska – Ignacak